۶ مهارتی که برای موفقیت در حسابداری نیاز دارید

برای کنکاش در بعضی از مهمترین مهارتهای حرفه‌ای که در حسابداری به آنها نیاز خواهید داشت آماده‌اید؟ از اینجا شروع کنید!

شناختن مهارتهایی که به موفقیت در حسابداری منجر می‌شود نه تنها رضایت شغلی شما را افزایش می‌دهد، بلکه حرکت به سمت اهداف بلند مدت را هم برای شما آسان‌ تر می‌کند.

اینها ۶ مهارتی است که به شما کمک خواهد کرد به عنوان یک حسابدار عالی از بقیه متمایز شوید. ما نکاتی را هم آورده‌ایم تا به شما کمک کند در حالیکه هنوز درس می‌خوانید شروع کنید این مهارتها را پرورش دهید، اما از این نترسید که دنبال فرصتهای دیگری هم باشید!

موفقیت در حسابداری

مهارت نظم‌ دهی و موفقیت در حسابداری

حسابدارها آدمهای مهمی هستند. آنها مسؤولیتهای زیادی را مدیریت می‌کنند، که به این معنی است که سرشان معمولا بسیار شلوغ است.

برای اینکه حسابدار خوبی باشید باید برای پیگیری مسؤولیتها و کارهایتان نظم و ترتیب داشته باشید– مسؤولیتهایی مثل اسنادی که باید مدیریت کنید، تراکنش‌های مالی که باید اداره کنید، و تاریخ‌ ها و سررسیدهایی که باید برای آنها آماده باشید – تا مطمئن باشید که تمامی وظائفتان را می‌توانید به نحو احسن انجام دهید.

شما می‌توانید از لوازمی مانند تقویم‌ ها، پوشه‌ های مرتب شده بر حسب الفبا، برنامه‌ریزهای روزانه، کاغذ یادداشتها و ماژیک‌ های هایلایت رنگی، و نرم‌افزار ها و برنامه‌هایی که به شما برای منظم ماندن در کوتاه مدت و بلند مدت کمک می‌کنند استفاده نمایید.

منظم بودن یک راه عالی است برای اینکه به مدیر و همکارانتان نشان دهید که شما آدمی قابل اعتماد و با کفایت هستید و می‌توانید کاری که به شما سپرده می‌شود را انجام دهید. از همین حالا شروع به تقویت مهارتهای نظم‌دهی‌تان کنید، تا اینکه زمانی که جایی تقاضای کار کردید بتوانید با اعتماد به نفس در مورد این مهارت‌هایتان صحبت کنید.

  حتما مقاله با ارزش‌ترین مهارت‌های اکسل برای حسابداران مطالعه کنید.

هنر مدیریت زمان

مهارت خوب در مدیریت زمان ارتباط تنگاتنگ با قابلیت بالای نظم‌دهی دارد.

نظم و ترتیب در مدیریت حجم کارهایتان، فقط وقتی مؤثر خواهد بود که همچنین بلد باشید چطور زمانتان را بودجه بندی کنید. به عنوان یک حسابدار شما باید اولویتهایی که با هم در رقابت هستند را مدیریت کنید و هزاران وظیفه‌ای را که دارید مانند یک شعبده‌باز به انجام برسانید، در حالیکه همه چیز را هم باید سر وقت حاضر کنید.

توانایی کار کردن در میان سررسیدها و اولویت بخشی دوباره و مداوم به فهرست کارهایی که باید انجام شود شما را بسیار جلو خواهد انداخت. این توانایی نه تنها رئیس، همکاران و مشتریان شما را تحت تأثیر قرار خواهد داد، بلکه به شما کمک خواهد کرد توازن سالمی در کار و زندگی خود برقرار کنید و فعالیت‌های روزمره خود را پربار سازید.

راهنمایی: زمان را به قطعه‌هایی تقسیم کنید و هر کدام را به وظیفه‌ای مشخص اختصاص دهید. چهار یا پنج بخش دو-سه ساعته به درس خواندن اختصاص بدهید و فهرستی از آنچه می‌خواهید در هر کدام از این بخشهای زمانی به انجام برسانید تهیه کنید.

17

مهارت وفق پذیری

صنعت حسابداری بسیار پویاست، بنابراین حسابدارهایی که بتوانند به سرعت و به آسانی خود را با شرایط جدید وفق بدهند امتیاز برجسته‌ای دارند.

افراد وفق‌ پذیر علاوه بر اینکه می‌توانند خدمات بهتری به مشتریان خود ارائه دهند، در محیط کاری خود نیز شانس بیشتری برای یاد گرفتن و رشد کردن دارند، چراکه هر چالشی را همچون فرصتی برای یادگیری و آزمودن مهارتهایشان می‌بینند.

تغییرات را با آغوش باز بپذیرید – یاد بگیرید از هر تغییری که در کار برای شما پیش می‌آید بهترین استفاده را ببرید.

همچنین، عالی خواهد بود اگر در مقابله با تغییرات نقش فعال داشته باشید. برای آگاه شدن از تغییرات جدید باید اندکی بیشتر زحمت بکشید اما قطعا ارزشش را دارد: این کار شما را در حرفه‌ تان پیشرو و به‌ روز نگه می‌دارد، احترام همکارانتان را به شما جلب می‌کند و دیگران وقتی برای کارهای آینده برنامه‌ریزی می‌کنند حواسشان به شما خواهد بود.

مهارت ارتباط 

هرجا و با هرکسی کار کنید، و شغلتان دربرگیرندهٔ هر فعالیتی که باشد، مهارتهای ارتباطی قوی، فوق‌العاده ارزشمند هستند. توانایی ایجاد یک ارتباط خوب، چه به صورت نوشتاری و چه حضوری، به شما کمک خواهد کرد شغل پیدا کنید، با همکارانتان کار گروهی انجام بدهید، با مشتری‌هایتان تعامل داشته باشید، و با گذشت زمان در حرفهٔ خود پیشرفت کنید.

مهارتهای ارتباطی بین‌فردی که خوب پرورش پیدا کرده باشد برای تعاملات اجتماعی نیز مفید خواهد بود. چه وقتی که مجبور هستید در یک مراسم رسمی مربوط به کارتان شرکت کنید، و چه وقتی که خیلی ساده می‌خواهید به یک همکار جدید خوش آمد بگویید، توانایی اظهار نظر کردن در حضور افراد جدید به شما در ایجاد رابطه‌های سودآور کمک خواهد کرد. هرگز اهمیت تأثیر خوب گذاشتن در اولین ملاقات را دست کم نگیرید.

  حتما مقاله حساب تفصیلی شناور یا تفصیلی واحد چیست و چه کاربردی دارد؟ مطالعه کنید.

موفقیت در حسابداری

مهارت شفاف بودن

صداقت و درستی در دنیای حسابداری بسیار باارزش تلقی می‌شود.

حسابدارها – و شرکتهایی که حسابداران برای آنها کار می‌کنند – در ملزم بودن به سخت‌گیرانه‌ترین استانداردهای اخلاقی به خود می‌بالند. به همین دلیل است که جامعه، شرکتهای دیگر و دولت می‌دانند که می‌توانند به حسابدارها برای مراقبت از منافع خود اعتماد کنند.

شفاف بودن در هنگام تصمیم گیری و مشاوره این فایدهٔ اضافی را هم دارد که روابط کاری شما را نیز بهبود می‌بخشد. این ویژگی کار کردن در گروه را آسان‌تر می‌کند و به شما کمک می‌کند محیطی بسازید آکنده از احترام و مناسب برای همکاری.

بسیاری از حسابداران در گروههای بزرگتر کار می‌کنند، بنابراین در مورد اهمیت مورد اعتماد قرار گرفتن هر چه بگوییم اغراق نکرده‌ایم. عادت کنید هر وقت می‌خواهید تصمیم مهمی بگیرید در مورد پیامدهای کارهایتان خوب فکر کنید.

راهنمایی: این سؤالها را از خودتان بپرسید: دلایل من برای رسیدن به این تصمیم چیست؟ چه کسی از این تصمیم منتفع خواهد شد؟ چه کسی ضرر خواهد کرد؟ تأثیرات کوتاه مدت و بلند مدت این انتخاب چه خواهد بود؟ در مورد انگیزه‌هایتان در انتخاب‌هایتان با خود روراست باشید و ببینید چه چیزهایی که یاد می‌گیرید.

مهارت رهبری و موفقیت در حسابداری

رهبر خوب بودن یعنی اینکه بدانید چگونه راهنمایی کنید و آموزش بدهید، و چطور خود را در دسترس کسانی قرار دهید که مسؤول آنها هستید. شما باید در بین نقشی که به عنوان سرمشق گروه دارید و کسی که مسؤولیت با اوست توازن برقرار کنید، ضمن اینکه کماکان عضوی از گروه باقی بمانید. شما همچنین باید اعتماد کنید، صبور باشید و بتوانید کارها را به درستی به دیگران واگذار کنید – صفاتی که برای بیشتر افراد آسان به دست نمی‌آید.

در حسابداری، مهارتهای رهبری شامل تفکر استراتژیک و برنامه ریزی بلند مدت نیز می‌شود. خیلی از حسابدارها خدمات مشاوره هم ارائه می‌کنند، به این معنی که با ارائهٔ مشاوره در زمینهٔ راهکارهای تجاری به شرکتها کمک می‌کنند فعالیتهایشان را بهبود ببخشند، بنابراین توانایی آینده نگری برای آنها کلیدی است.

حسابدارهای بسیار برجسته عموماً به این معروف هستند که دیدگاه شهودی دارند – آنها تصمیماتی می‌گیرند که در عین منطقی بودن تا حدی خلاقانه نیز هست. برای اینکه یک حسابدار موفق باشید، باید بتوانید به مشتری‌هایتان نشان دهید که برای بهبود وضعیت حال و آیندهٔ آنها کار می‌کنید.

در همین زمینه می توانید مقاله مهارتهای حسابدار موفق را مطالعه کنید. در کنار آموزش حسابداری از نکات بالا غافل نشوید.

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده + هفده =