برخیز و بدرخش! چه آن را دوست بدارید و چه از آن متنفر باشید، استفاده مطلوب از ساعات صبح     قبل از آغاز کار از مهمترین راهکارهای دستیابی به یک زندگی سالم و موفق است.این مسئله حقیقت دارد، سحرخیزی یکی از شاخصه هایی است که در مدیران ارشد،کارکنان دولت و سایر افراد مهم و تاثیرگذار به چشم می خورد.اگر بخواهیم به چند مورد اشاره نماییم:مارگارت تاچر هر روز صبح راس ساعت ۵، فرانک لوید رایت ساعت ۴ صبح و رابرت ایگر مدیر ارشد والت دیزنی ساعت ۴:۳۰ از خواب بر می خواستند.بر اساس گزارش مجله اینک ، افراد سحرخیز قالبا فعالتر و سازنده تر بوده اند.مضاف براینکه نمی توان از اثرات مطلوبی که این امردر سلامت آنها به همراه داشته غافل شد.در اینجا به بررسی ۵ فعالیتی که افراد بسیار موفق قبل از ساعت ۸ صبح انجام می دهند می پردازیم:

۱٫ورزش.

اکثریت افراد فعالیت روزانه را از صبح آغاز می کنند.ورزش صبحگاهی قبل از کار که می تواند یک جلسه یوگا و یاحضوردر سالن ورزشی یا پیاده روی سریع ومواردی ازین قبیل باشد، به شما یک انرژی فزاینده برای انجام هر چه بهتر فعالیت های شغلی می دهد.همچنین احتمال بروز ناراحتی های قلبی را پس از کار طولانی مدت روزانه کاهش می دهد. حتی اگر شما انرژی کافی برای ساعت ۵ صبح از خواب بر خواستن و انجام این قبیل فعالیت ها را ندارید،حداقل ۱۵ دقیقه زودتر از رختخواب بیرون آمده و با چند حرکت ساده ورزشی مثل شنا ویا حرکات کششی بدن خود را برای فعالیت های روزانه آماده نمایید.

۲٫برای روزتان برنامه ریزی داشته باشید.

صبح بهترین زمان برای برنامه ریزی روزانه و هدف گذاری هاست. زیرا معمولا این وقت ساکت ترین زمان در طول روز می باشد.زمان های اولیه صبح برای پرورش ذهن و تفکر بسیار مناسب است که می توانید این زمان را به اولویت بندی فعالیت های روزمره خود اختصاص دهید.

۳٫صبحانه سالم و مقوی بخورید.

همه ما به خوبی می دانیم که خارج شدن با عجله از خانه به همراه یک فنجان چای یا قهوه آن هم با شکم خالی چه حسی دارد.صبح زمانی است که شما باید فرصت کافی برای تامین سوخت مورد نیاز بدن جهت انجام فعالیت های روزانه را به خود بدهید.نه تنها صبحانه برای سلامت شما مفید است،بلکه زمان خوبی برای پیوند های اجتماعی است.حتی صرف ۵ دقیقه برای گفتگو با همسر و فرزندانتان می تواندبه شما کمک کند تا با روحیه بهتری سر کار حاضر شوید.

۴٫ تجسم فکری.

این روزها تبلیغات بسیاری در ارتباط با سلامت جسمی ما می شود.اما گاهی اوقات سلامت ذهنی ما نادیده گرفته می شود. صبحگاه بهترین زمان است تا از سکوت آن برای تعمق و تجسم فکری استفاده نمود.لختی را برای مرور کارهای روزانه در ذهن تان اختصاص دهید و بر روی موفقیت هایی که پیش رو خواهید داشت تمرکز نمایید.حتی صرف یک دقیقه برای تجسم و مثبت اندیشی می تواند در ارتقای روحیات و دورنگری شما برای یک روز کاری پر مشغله مفید باشد.

۵٫کارهای سنگین را در ابتدای روز انجام دهید.

همه ما در لیست کاری خود با آیتم هایی مواجه شده ایم که از انجام آنها می هراسیم.راه حل بسیار آسانی برای از بین بردن استرس نسبت به آن برای شما وجود دارد- کاری را که اشتیاق کمتری نسبت به انجام آن دارید قبل از مابقی به انجام رسانید. صبح زمانی است که شما پس از یک استراحت کافی انرژی بیشتری برای انجام فعالیت ها دارید،پس بهتر می توانید پروژه ها و کارهای سخت و پیچیده را به نتیجه برسانید.آنگاه تا پایان روز وظایف ساده تری پیش رو خواهید داشت و می توانید با خیال آسوده تر به استقبال ساعات آزاد خود بروید.